1 528 кілометрів дороги, 58 кізочок та 1 книга: як Havas PR Kyiv створювали перший національний гастрогід
З чого усе почалось? 

На перших штормінгах команда Havas PR Kyiv обговорювала різні варіанти майбутнього проєкту з дорожньо-будівельною групою компаній RDS: від реставрації радянських зупинок громадського транспорту до відновлення автодрому «Чайка». Гастрогід міг і не з'явитись, але…

Під час однієї із зустрічей стало зрозуміло, що два найулюбленіших заняття більшості українців та усієї команди Havas PR Kyiv — смачно поїсти та подорожувати. А що їх може об’єднати?  Дороги RDS та локальні фермерські господарства об’єднали всі елементи й трансформувались у проєкт про гастротуризм «Дороги гурманів»

В Україні стрімко розвивається екосистема крафтових ферм. Локальних виробників з кожним роком стає все більше. Розвивається також гастротуризм. Втім, ці два напрями, на жаль, не завжди перетинаються. Деякі виробники вже налагодили збут продукції великим торговим мережам, а хтось лише розпочинає свій шлях зі знайомства з українцями під час проведення тематичних фестивалів. Локальний гастротуризм асоціюється, як правило, із закладами у містах. Дрібні виробники не мають достатніх рекламних бюджетів, щоб гучно заявити про себе на всю країну.

«Місія проєкту "Дороги гурманів" — розвиток гастротуризму в Україні та формування знань про локальних крафтових виробників. Як соціально відповідальний бізнес наша група компаній ставить собі на меті надати кожному українцю можливість подорожувати якісними дорогами та відвідати найсмачніші куточки України», — зазначає ініціатор проєкту «Дороги гурманів» та співзасновник дорожньо-будівельної групи компаній RDS Юрій Шумахер. Що з цього вийшло? 

У межах проєкту з'явився перший національний гастрогід «Дороги гурманів. 100 крафтових місць України». Він об’єднав крафтових виробників сиру, устриць, равликів, м'яса, яєць, пива, вина, овочів та фруктів з усієї країни. Книга стала хітом продажів на Yakaboo та Kniga.biz.ua. Перший наклад (1 500 примірників) розійшовся за два місяці. І наприкінці жовтня довелося друкувати другий наклад — 2 550 примірників.    

Гід складається з п’яти розділів: «Центр і Північ», «Карпати», «Захід», «Південь» та «Схід». У представлених локаціях можна домовитися про екскурсію та дегустацію, познайомитися з фермерами, побачити на власні очі процес виготовлення органічних продуктів. На сторінках гастрогіда мандрівники знайдуть п’ять карт і маршрутів: «Подорож з акцентом», «Уздовж Тиси», «Крафтова Бакота», «Смачно, як у Гоголя», «Смаки Донбасу». 


«Дороги гурманів. 100 крафтових місць України» — не рейтинг, а добірка 100 крафтових виробників з усієї України. Кожен з них може похизуватися неповторними смаками, особливостями та секретами. Критеріїв відбору фермерських господарств було три: на ферму можна дістатися машиною, виробники проводять дегустації та екскурсії, гастротуристам будуть раді. Книга допомагає туристам знайти ідеї для подорожей та відкрити крафтові смаки України. Гурмани можуть познайомитися з локальними продуктами та напоями безпосередньо на місці їх виробництва, а виробники — знайти поціновувачів своєї продукції. 


Чернігівське вино. Київські осетри. Миколаївські устриці. Сєвєродонецькі банани. А ще — варення з кульбаби, качана каша, медяники-веселяники, емоційне пиво. Звучить як вигадка, але це — реальність гастротуризму в Україні. «У нас вийшла дуже захоплива книга для подорожей по Україні. Фактично, за кілька доларів ти отримуєш інформацію для вражень на декілька років. Такого ще не видавали. Екологічне та відповідальне споживання — новий тренд сучасності. Ми розповіли про найцікавіших крафтових локальних виробників, якість продукції яких вже підтверджена багатьма нагородами. З нашим гастрогідом "гарний відпочинок" починає мати конкретні місця», — коментує видавчиня Олена Лазуткіна. 

А що ще, окрім гастрогіда?

Кожен рік в Україні з’являються нові крафтові ферми. А вже наявні — відкривають свої двері для гостей. Тому разом із друкованим гастрономічним гідом було створено сайт dorogygurmaniv.com. Він знайомить мандрівників та усіх охочих із гастрокартою крафтових виробників. 


Кожен може доповнити карту. Для цього необхідно розповісти про улюблених локальних виробників, заповнивши коротку форму на сайті. Зараз на гастрокарті вже 145 фермерств з усієї країни.


«Основним елементом проєкту стала друкована версія гастрогіда. Це був стратегічний хід: за час пандемії ми всі сумували за подорожами й тактильними відчуттями. Але, звичайно, ми не мали права позбавити нашу аудиторію вибору та не створити digital-версію гіда з функціональною онлайн-картою. Любиш вино, їдеш машиною з Києва до Львова пару кліків і сайт підбирає всі виноробні, в які варто заїхати дорогою. Для нас було важливо інтегрувати в проєкт фермерів. Не просто скласти свій список зі ста локацій, а щоб фермери заповнювали анкети та після модерації їх господарства потрапляли на карту. Ми отримали 95 заявок. З них на сайт потрапило 45 фермерств. Було цікаво спостерігати, як змінювалося ставлення фермерів до нашого проєкту. Початкова байдужість у процесі трансформувалась у любов та максимальне бажання потрапити на нашу гастрокарту», — розповідає директор Havas PR Kyiv Ілля Стрельников.

Профілі проєкту в Instagram та Facebook за чотири місяці об’єднали гастроентузіастів з усіх куточків України. З липня по жовтень у медіа та соціальних мережах з’явилось більше ніж 450 публікацій. Окрім цього розвиток локального гастротуризму обговорювався на теле- та радіоефірах. У межах проєкту вийшов подкаст про локальні фермерські господарства та 10 фічерів про героїв гастрогіда на радіо.

Інфлюенсери, журналісти, представники бізнесу та державних структур отримали креативні паки гастромандрівника, центральним елементом яких був гастрогід. А фермери, які стали героями книги, отримали дипломи та гід у подарунок.

Для кого був гастротур? 

У гастротурі взяли участь 10 лідерів думок та 5 журналістів. Мандрівники відвідали три фермерських господарства Львівщини — равликову ферму «Західний равлик», молочну ферму Прикарпаття «Мукко» та відпочинковий комплекс з демонстраційною пасікою «Медовий блюз». 

«Гастротуризм — невід'ємна частина аграрної України. Родюча земля, невтомна праця фермерів та душа, що вкладена в виробництво власновирощеної продукції, дарує гурманам усього світу справжнє смакове задоволення. "Дороги гурманів" неймовірний проєкт, який об'єднує та надихає фермерів-виробників до нових звершень, а поціновувачів крафтової локальної їжі до відкриття нових смакових горизонтів», — розповідає співвласниця ферми «Західний равлик» Ірина Юськевич.

Учасники гастротуру зробили 336 історій на своїх Instagram-сторінках, 2 публікації в Facebook та 10 в Instagram.


Які результати?

Народні депутати України ініціювали збільшення крафтового виробництва в Україні до 10%. Як приклад успішного розвитку крафтового виробництва представили гастрогід «Дороги гурманів. 100 крафтових місць України».

Кожен з нас має банківський рахунок. А чи чули ви про сирний депозит? Принцип той самий, що і в банку. Кладеш голівку молодого сиру на певну полицю у підвалі, чекаєш від трьох місяців до року, а потім «знімаєш з рахунку» власний продукт. У якості відсотків отримуєш зрілий насичений смак.

Звучить як розповідь тревел-блогера про Швейцарію чи Францію. Але насправді таку послугу можна замовити на сироварні під Миргородом на Полтавщині. І це лише один з численних прикладів крафтового фермерського виробництва, яке стрімко розвивається в усіх куточках України. «Дороги гурманів» — проєкт, який покликаний познайомити всіх бажаючих із найсмачнішими місцями нашої країни та стати драйвером внутрішнього гастротуризму.Команда проєкту


Havas PR Kyiv 

Project Leader – Марина Закарлюка 

General Manager – Ілля Стрельников 

Managing Partner – Даниїл Ваховський 

Account Director – Дар’я Ляхова 

Art Director – Павло Романюк 

Account Executive – Анна Войтович


RDS 

Співзасновник – Юрій Шумахер 

Співзасновник – Євген Коновалов 

Керівниця відділу комунікацій – Олена Драган