Інсталяція “Теорія захисту” на Копенгагенському саміті демократії: акт солідарності з українцями

На Копенгагенському саміті демократії, щорічному заході найвищого рівня, присвяченому презентації щорічного «Індексу сприйняття демократії» та дискусії про те, як зміцнити демократію в усьому світі, представили арт-інсталяцію «Теорія захисту» української художниці Дар’ї Кольцової. Акція організована активістами Асоціації українців Данії за підтримкиBevar Ukraine таАльянсу демократій. Інсталяція залишатиметься відкритою для перегляду в Королівському данському театрі до 25 червня 2022 року.
 
Саміт демократії в Копенгагені 2022 року проходить на 105-й день російсько-української війни – війни, яка почалася кілька століть і 8 років тому. У п’ятницю на саміті віртуально виступив Президент України Володимир Зеленський, а на сам захід організатори запросили велику делегацію з Асоціації українців Данії та українсько-данської благодійної організації Bevar Ukraine.
 
Проєкт «Теорія захисту» – знак солідарності з українцями, які змушені захищати свої вікна від російських обстрілів з 2014 року. Стрічки, скомпоновані в красиві візерунки, можуть врятувати життя. В свою чергу, ці візерунки нагадують нам, наскільки крихкими є наші домівки та життя, наскільки крихкою є демократія в усьому світі, скільки спільних зусиль і зв’язків стрічок, людей і дій потрібно, щоб зробити світ стійким до небезпек, несвободи та авторитаризму.
 
Арт-інсталяцію «Теорія захисту» створила українська художниця з Харкова Дар’я Кольцова. Її художній доробок, який включає інсталяції, перформанси та відео, поєднує політичний та особистий виміри. Після анексії Криму Росією та війни на Донбасі в 2014 році вона у своїх роботах показує наслідки війни та ставить під сумнів можливості захисту та стійкості.
 
«Після початку так званої «активної фази війни» цього року ми всі відчули особливу крихкість будь-яких гарантій і будь-якої стабільності. І я запропонувала усій своїй мистецькій спільноті заклеїти вікна скотчем як простий, але помітний знак солідарності з українським народом, який щодня бореться за демократичну вільну і щасливу країну. Понад 250 дипломатичних та культурних установ долучилися до мистецької акції на 5 континентах. Показуючи, що це вже не лише українська війна. Це війна за демократію та демократичні цінності в усьому світі. Війна між минулим і майбутнім. На жаль, саме мистецтво не може зупинити війну, але люди можуть. Ми всі можемо, крок за кроком», – коментує Дар’я.
 
Символічно, що встановлення арт-інсталяції в рамках Саміту організували активісти Асоціації українців Данії. “Українці за кордоном розділяють біль, який українці відчувають вдома, і перед ними стоїть завдання зробити все можливе, щоб допомогти Україні перемогти, забезпечити їй захист наскільки це можливо. Оскільки їхні рідні та друзі воюють на реальних полях бою, через культурну дипломатію українські діаспори будують міжнародну солідарність, яка посилює українську стійкість. Разом ми зможемо захистити Україну. Разом ми зможемо захистити демократію”, – підкреслює Наталія Попович, засновниця One Philosophy та співзасновниця платформи We Are Ukraine, яка ініціювала та координувала арт-інсталяцію.